הזמנת הרב ועיצוב הכתובה

אתם עומדים לקבוע תאריך לחתונה? אל תשכחו את אותם חגים ומועדים יהודיים שבהם אי אפשר להתחתן (כמו, תקופת ספירת העומר שבין פסח לשבועות, תשעה באב, עשרה בטבת, שבעה-עשר בתמוז ועוד). מועדים אלה נופלים בעונות שכיף להתחתן בהן (אביב וקיץ), אבל אין ברירה אלא להתחשב בלוח השנה העברי, לפני הבחירה בתאריך החתונה.

 

בחירת הרב

אחד הנושאים החשובים שתצטרכו לבחור – עוד לפני קביעת התאריך והכנת ההזמנות לחתונה – הוא הרב שישיא אתכם. עריכת טקס הקידושין על ידי רב נחשבת למצווה גדולה, לכן רוב הרבנים שמחים להשיא את בני הזוג שעומדים להקים משפחה בישראל.
אמנם, לפי ההלכה אין הכרח ברב במעמד החופה, אבל כדי להימנע מבעיות הלכתיות שונות, קבעה הרבנות הראשית תקנות לפיהן בכל חופה צריך להיות נוכח רב שיערוך את הקידושין. מדובר ברב שמוסמך על ידי הרבנות לרשום נישואין.
היום אפשר למצוא רבנים שיעשו לכם שמח וינהלו טקס כלולות שמתאים לאווירה של האירוע שלכם. זה יכול להיות רב השכונה, רב בית הכנסת, או רב שחברים המליצו עליו. תוכלו גם לבחור ברב מטעם הרבנות הראשית, או באחד מרבני צהר.

 
 

הזמנה יוקרתית לחתונה חתוכה בלייזר
 
 
 

הרבנות הראשית

– כל זוג שנרשם לנישואין ברבנות הראשית, זכאי לקבל מהרבנות שם של רב שישיא אותו. את הנוהל המפורט תוכלו לברר ברבנות בעת ההרשמה. הרב מקבל שכר מהרבנות עבור שירותים אלה, אבל יש זוגות שנוהגים להוסיף על סכום זה תשלום נוסף על פי ראות עיניהם.

 

רבני צהר

– רבני צהר מפעילים שירות של רבנים בהתנדבות, חינם אין כסף. רבנים אלה ישמחו לערוך לכם חופה כדת וכדין. רבנים מטעם צהר נמצאים בכל רחבי הארץ, בוודאי גם במקום המגורים שלכם. אפשר למצוא את שמותיהם באינטרנט.
לאחר שהחלטתם מיהו הרב שאתם רוצים, מהרו לבדוק אם הוא פנוי במועד שבו אתם רוצים להתחתן. חשוב לדעת שלוח הזמנים של הרבנים עמוס מאד ועלול להתמלא עוד לפני שתגיעו אליו. לכן, אם אתם מעוניינים ברב מסוים כדאי להקדים ולתאם איתו את התאריך. אחרי שכבר בחרתם את הרב והתאריך נקבע, אפשר לידע את המוזמנים על התאריך הנבחר על ידי שליחת הודעה על מועד החתונה – Save the date.

 

בחירת כתובה

המסורת היהודית משתמשת בכתובה כדי לאשר את הנישואין. הכתובה היא מסמך שנחתם על ידי עדים לפני טקס הנישואין ונקראת על ידי הרב מתחת לחופה. העדים צריכים להיות נוכחים בזמן שהחתן מוסר לכלה את הכתובה.
באופן מסורתי הכתובה משמשת כסוג של חוזה לפני הנישואין, והוא מתאר את הזכויות השוטפות של הכלה. בכתובה מתחייב הבעל לפרנס את אשתו, לכבד אותה ולזון אותה. בכתובה גם מפורטים הסכומים שהבעל מתחייב להעביר לאישה במקרה קיצון של פטירה או גירושין. סכום המינימום הנדרש לכתובה הוא מאתיים זוזים לבתולה ומאה זוזים לאלמנה או גרושה. כאשר 200 זוזים נחשבים למשכורת של שנה בערך.
הכתובה לא מוזכרת במקרא. לפי הרמב"ם וחכמים אחרים, את הכתובה התקינו חכמי התורה שבעל פה על מנת להגן על נשים מפני גירושן.
 
 

הזמנה מיוחדת לחתונה חתוכה בלייזר
 
 
 

מבחינה היסטורית הכתובות אינן רק מסמך משפטי, אלא משמשות גם כביטוי ליצירה היהודית מבחינת העיטורים שמקשטים את הכתובה. קיימות כתובות העשויות מנייר וחתוכות בצורה מפורטת כתחרה כתובות אלו נעשות בחיתוך ידני כמגזרת נייר או בחיתוך מדוייק בלייזר. לכתובה המעוצבת ערך ריגשי גדול ופתיחתה בערוב הימים מהווה מזכרת לאותם רגעים מאושרים.
באינטרנט אפשר למצוא כתובה עתיקה משנת תקפ"ט שכוללת את המשפט: "מצא אשה מצא טוב ויפק רצון מה'". הכתובה מהללת את החתן "המפואר חמד בחורים ברוך מבנים החכם המכונה רחמים מרדכי נבון…" וגם את הכלה "הכלולה בתולתא שפירתא יעלת חן וכלילת יופי… שרה מב"ת בת להחכם השלם והכולל…"
 

באשר לכתובה שלכם, תוכלו להסתפק בכתובה סטנדרטית מהרבנות, או להזמין כתובה מעוטרת ומיוחדת מאומן שעוסק בכך. כתובות ייחודיות ובנוסחים שונים (בנוסח אשכנזי, בנוסח ספרדי, כתובה מתורגמת מארמית לעברית ואפילו כתובה בנוסח חילוני), אפשר למצוא גם באינטרנט. בכתובות אלה, כל שתצטרכו לעשות הוא למלא את הפרטים שלכם (מלבד תאריך החתימה על הכתובה והחתימות, אותם צריך למלא במועד קיום הנישואין).

 
 

הזמנה יוקרתית לחתונה חתוכה בלייזר
 
 
 

אפשרות נוספת היא לבחור בכתובה מדהימה וייחודית שמיוצרת בטכנולוגיה של חיתוך נייר בלייזר. היכנסי לאתר PaperBoutique, צפי במגוון הכתובות שנוצרו על ידי חיתוך נייר בלייזר, ובחרי בכתובה מיוחדת, שמושכת את ליבך. כתובה שמלווה אתכם לאורך החיים המשותפים כזיכרון לקשר שביניכם.
אם את ובן זוגך בחרתם בכתובה שאינה סטנדרטית, חשוב לעדכן את הרב ולוודא שנוסח כתובה זו אכן מתאים לנוסח הרבנות, ולא חסר בטקסט שום אות, תו או סימן (כדי לא להיתקל במצב שבו הכתובה תיפסל). כמו כן, תמיד אפשר גם להביא לחופה יחד עם הכתובה המיוחדת, גם את הכתובה הסטנדרטית שקיבלתם ברבנות.

עיצוב אתר: ירדן גלילי