היהלום שבטבעת האירוסין – הגודל כן קובע

פורסם תחת בלוג, טיפים ועצות, תכשיטים

אם עדיין לא הצעתם נישואין קודם לפני כן (ואנו משערים שלא עשיתם זאת), אז אולי אתם לא יודעים מה זה יהלום. זו אבן מיוחדת שמנצחת את כח הכבידה. היא גורמת לנשים בכל העולם שאמרו כן להצעת נישואין, להסתובב באופן קבוע עם היד מעט מורמת בהטייה קלה קדימה – הכל כדי להבטיח שאף אחד לא יפספס. ואם אנשים מפספסים, זה אומר שהיהלום לא מספיק גדול או מנצנץ.
לכן, היהלום הוא נקודה חשובה ביותר בהצעת הנישואין (וכמה נקודות יש ליהלום). אך אנו לא ממליצים לכם עכשיו לרוץ לחנות הקרובה ולרכוש את הדבר הכי גדול ומנצנץ שאתם רואים.

(בתמונה למעלה: Kate's Engagement Ring | William Warby | CC-BY-Modified)

 
 


Rings | ilovebutter | CC-BY


 
 

רכישה של יהלום – כמו השקעה

אם סבא שלכך השקיע וקנה לסבתא טבעת עם יהלום, היום היהלום הזה שווה יותר פי 100 ואף יותר. כמובן, שהיהלום הזה היה צריך להיות באיכות מסוימת.
אם אתה בדרך לרכוש טבעת יהלום לבת הזוג המצפה, אפשר בהחלט להסתכל על הרכישה כהשקעה – גם ברומנטיקה אבל גם בנכס בטוח שתשמרו עליו קרוב קרוב לאורך כל החיים. לכן, כמו בכל השקעה, מומלץ בהחלט לבצע מחקר לפני שמשקיעים כסף רב. כדי שבת הזוג לא תגלה יום אחד שבעצם היהלום בו היא מנופפת הוא מסוג נחות, וכדי שתדע שהמה שהוצאת עליו כסף הוא באמת מה שהתכוונת לקבל.
 
 

התקציב

לפני הכל תקבע את התקציב שבתוכו אתה מוכן לבצע רכישה. קל מאוד לאבד את קנה המידה בעולם התכשיטים. כל שינוי קטן יכול להזניק את המחיר באלפי שקלים, ולפני שתרגיש תעניק לבת זוגתך טבעת מושלמת, אבל בחתונה עצמה תאלצו להגבי לאת עצמכם (ואולי גם בירח הדבש בחלומי).
חשוב לציין, לא תמיד הכסף והאיכות הולכים כתף אל כתף. לעיתים אפשר למצוא יהלום במחיר זול במאות ואלפי שקלים מיהלום אחר באותה רמת איכות. אם אתם לא עוסקים בתחום, לרוב יהיה לכם קשה להבחין בהבדלים בין יהלומים. לכן, מומלץ להתאמץ ולאתר קשר למישהו שמבין בתחום ויכול ללוות אתכם בתהליך הקניה. לרוב זה יאפשר לכם להשיג יהלום ברמת איכות גבוהה ממה שהייתם משיגים לבדכם.
 
 


with this ring | KellyB | CC-BY


 
 

תעודת יהלומים: לא כל תעודה מעידה על הצטיינות

יש יהלומים שמגיעים עם תעודה. יש כאלה שלא. לא תמיד יהלום עם תעודה יהיה טוב יותר מיהלום בלי תעודה, אבל מה שבטוח שהוא יהיה יקר יותר. בחנויות, יהלומים באותה רמה יכולים להגיע לההפרש של אפילו 50% עם תעודה או בלי תעודה.
ישנם סוגים שונים של תעודות יהלום, החל מתעודות המגיעות מגופים ידועים המעניקים חותמת איכות, ועד לתעודות שמנפיקים אנשים באופן עצמאי. למעשה, החוק לא מגביל את האפשרות להצמיד ליהלום תעודה. כך, ישנן תעודות שמפיקות חנויות תכשירים בעצמן. התעודות האלה לא מבטיחות דבר מעבר להתחייבות של החנות עצמה לרכישה ולכך שהיהלום מתועד אצלן.
סוג התעודה שבאמת נחשבת היא זו שמגיעה מגופים בינלאומיים מוכרים, אליהם סוחרי יהלומים שולחים את היהלומים לצורך הערכה ורישום. הם נותנים ציונים ליהלום, ומחזירים אותו בצירוף התעודה. התעודה הכי מוערכת בשוק היהלומים היא של חברת GIA, ויש גם את התעודות של IGI ו- HRV שנחשבות לאמינות.
 
 

איך נקבע מחיר יהלום בטבעת?

ישנם ארבע פרמטרים שקובעים את איכות היהלום: קראט, חיתוך, צבע, צלילות (או באנגלית ה- 4C – Carat, Color, Cut, Clarity).

הקראט של היהלום הוא המשמעותי ביותר עבור המחיר ובהחלטת הרכישה שלכם. יש להיזהר מלבלבל עם הקראט של הזהב. ביהלומים הקראט אינו מצביע על איכות, אלא משמשת רק כיחידת הבסיס למשקלו של היהלום, והיא מחולקת ל- 100 נקודות. בדרך כלל טבעות אירוסין יהיו עם יהלום של בין 30 ל- 80 נקודות.

דרך החיתוך של היהלום (CUT) או בעצם העיצוב שלו, חשובה גם היא. היהלום הגולמי שנחצב מהקרקע הוא עוכר לחלוטין ואינו דומה כלל לתוצאה הסופית. כדי שיתחיל לנצנץ יש ללטש אותו בדרך הטובה ביותר. מכל אבן אפשר להוציא ליטוש ברמות שונות, וישנם אבנים עם ליטוש שנחשב מושלם.

הצבע של האבן מקבל ציון באותיות החל מהאות D ועד O (הנמוך ביותר). אם אתם רוכשים אבן שעדיין לא שובצה, אתם יכולים לבקש ולראות את ההבדל בין יהלום בצבע D לצבע O. הבדלים קטנים יותר קשה לראות בעין בלתי מיומנת.
וישנה גם השקיפות, שהיא בעצם הניקיון של היהלום מפגמים. ישנם יהלומים הנחשבים מושלמים (הנקראים FL), כאלה עם פגמים קטנים (בדירוג VS ו- SI), וברמה הנמוכה ביותר כאלה עם פגמים הנראים בעין ומקבלים את הדירוג I.
שימו לב, יש גם רמאויות. יש מקומות אשר לוקחים אבן ברמת הניקיון הנמוכה ביותר, ובאמצעות קדיחה ביהלום ושאיבת חומר פנימי שגורם לעכירות, הופך אותה לאבן מנצנצת. את זו הוא מוכר ללקוחות כאבן יוקרתית. זו סיבה טובה לקנות רק במקומות שסומכים עליהם.
 
 


Built to last | Andreas Levers | CC-BY


 
 

היכן לרכוש?

בחנויות התכשיטים בקניונים תשלמו מחיר גבוה בהרבה על טבעות ויהלומים מאשר בחנויות עצמאיות או אצל סוחרים, אך מצד שני יהיה לכם גם ביטחון גבוה במה שאתם מקבלים. מצד שני, ישנן חנויות וסוחרים עצמאיים שם תמצאו מחירים נמוכים יותר. אפשר גם לרכוש את היהלום בנפרד מהטבעת, ולשבץ אותה אצל תכשיטן. בכל מקרה, כדאי לבדוק אם אתם מכירים מישהו שיכול לייעץ לכם וללוות אתכם. בנוסף, ישנה פריחה בארה"ב של פלטפורמות מקוונות לרכישת יהלומים ישירות מהסוחרים, כך שאפשר לחסוך שם הרבה כסף ולקבל את היהלום המרשים ביותר שיתנוסס על ידה המושטת לפנים של אשתך לעתיד.

חזור לבלוג

עיצוב אתר: ירדן גלילי